Dunajská Streda

V Podunajskej nížine, v srdci žitného ostrova sa rozprestiera mesto Dunajská Streda so skoro 23 000 obyvateľmi. Mesto leží v nadmorskej výške 118 m n. m. a táto oblasť je jednou z najteplejších oblastí celého Slovenska. Svojim návštevníkom poskytuje Dunajská Streda mnoho možností, ako tráviť voľný čas. Čaká vás tu aktívna dovolenka plná turistických prechádzok, cyklistických výletov, objavovanie kultúrnych pamiatok alebo si môžete len tak oddýchnuť v obľúbenom aquaparku s termálnou vodou.

Trochu histórie

Dunajská Streda má naozaj bohatú históriu. Najstaršie nájdené historické artefakty pochádzajú až z doby kamennej a bronzovej. O Dunajskej Strede ako samostatnom meste sa však našli písomné zmienky až z roku 1250.

Vzhľad mesta sa v porovnaní s minulosťou takmer úplne zmenil. Pri vrtných prácach bola objavená liečivá termálna voda. V roku 1973 bol do užívania odovzdaný prvý termálny bazén, čím sa začala písať nová história kúpeľného mesta a rozvíjal sa cestový ruch. Dnes je Dunajská Streda moderným a turisticky vyhľadávaným mestom.

Kultúra a historické pamiatky

Ak obľubujete históriu, tak aj centrum Dunajskej Stredy vám ponúka niekoľko pamätihodností.
Nájdete tu rímskokatolický kostol Nanebovzatia Panny Márie. Bol to pôvodne gotický kostol zasvätený svätému Jurajovi. Podľa viacerých prameňov bol postavený v poslednej tretine 14. stor. Za zmienku stojí tiež Žltý kaštieľ, ktorý bol postavený v barokovom duchu a neskôr na začiatku 19. storočia prestavaný do klasicistického slohu.

Historické pamiatky ako Synagóga či Biely kaštiel si už neprezriete, pretože boli zbúrané. Na mieste Synagógy dnes stojí pamätník, ktorý pripomína niekdajšiu židovskú časť mesta, odkiaľ počas druhej svetovej vojny odviedli skoro tritisíc židovských obetí. Nachádza sa tu tiež židovský a vojenský cintorín.

Každoročne sa tu v septmebri koná tradičný žitnoostrovský jarmok a mnoho sprievodných podujatí a koncertov.

Turistické zaujímavosti

V Dunajskej Strede môžete navštíviť aj múzeum, ktoré sídli v Žltom kaštieli. V meste sa nachádza aj galéria. Dunajská Streda je však najmä kúpeľné mesto s termálnymi liečivými prameňmi. Ročne navštívi mnoho turistov miestny Thermalpark Dunajská Streda, kde majú návštevníci k dispozícii 8 bazénov. Deti sa tu môžu vyblázniť v dvoch detských bazénoch. Súčasťou krásneho areálu sú krásne parky, minigolf, volejbalové ihrisko aj tenisové kurty. Nachádza sa tu aj prírodné jazero, ktoré môžete využiť na romantickú plavbu na lodičke.